Mozart Dinle

En güzel mozart besteleri.
Daha fazlası için dinle.live isimli diğer adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Wolfgang Amadeus Mozart

27 Ocak 1756 yılında Avusturya’ nın Salzburg şehrinde dünyaya gelen Wolfgang Amadeus Mozart 5 Aralık 1791 yılında Viyana’ da hayata gözlerini yumdu. Mozart Avrupalı bestekarların en popüler, en üretken bestekarlarından biridir. 35 yıllık ömrüne 626 eser sığdırmıştır.

Mehter ritminden esinlenen Mozart, 11 numaralı La Majör Piyano Sonatı’nın ( K. 311) 3. bölümünde “Ronda alla Turca” (Türk Marşı)’nı besteler. Ayrıca Viyana’da Türk elçinin kızı Zaide için adına opera bestelemiştir. Mozart’ın operası Saraydan Kız Kaçırma (Die Entführung aus dem Serail) ile büyük bir başarıya ulaşır.

Bu operasında bahsedilen saray, Topkapı Sarayı olmayıp, Akdeniz kıyılarında bir yazlık köşktür. Mozart barok tarzında yeni bir müzik stili ve dili yaratılmasını sağlar. Sihirli Flüt (Die Zauberflöte) bu örneklerden biridir ve finali de 41. Senfoni’dir. Viyana’daki ilk yıllarında, Mozart, Beethoven’ın da hocası olan Franz Joseph Haydn ile tanışır ve arkadaş olurlar.

Mozart 18′inci yüzyıl Avrupa’sındaki Aydınlanma Çağı’ndan da esinlenir ve 1784 yılında Mason olur. Locası spesifik olarak deist yerine katoliktir ve babası 1787′de ölmeden önce de babasını kendi inanışına çekmeye çalışır. Sihirli Flüt (Die Zauberflöte), sondan ikinci operası, da masonik alegoriler içermektedir.

Mozart hayatında nadiren maddi zorluklar yaşamıştır.

1784 ile 1787 arasında bugün de ziyaret edilen Domgasse 5′te St. Stephen Katedrali arkasında, yedi odalı bir apartmanda yaşamıştır. Burada 1786′da Figaro’nun Düğünü (La nozze di Figaro) operasını bestelemiştir.

İsminin yazılı olmadığı bir mezar taşı ile gömülü olduğu için, genelde Mozart’ın parasız ve unutulmuş olarak öldüğü söylenir. Ancak, Viyana’da eskisi kadar yüksek yaşam standartlarında yaşamasa da, komisyonlardan iyi bir gelir elde ediyordu. Ancak, servetini kontrol edemiyordu.

Annesi hakkında “Wolfgang ne zaman yeni bir şeyler kazanırsa, kendisini ve malını etrafına veriyordu” demiştir. Oldukça masraflı yaşamı da, o’nu birçok kez kredi almaya yöneltmiştir. Toplu bir mezarda değil, 1785 Avusturya kanunlarına göre halka ait bir mezara gömülmüştür.

Dünya tarihinin belki de gelmiş geçmiş en büyük müzik dehasının sadece 35 yıllık bir ömür yaşaması ve bu ömre 626 ölümsüz eser bırakması, kendisi belki de müzik dünyasının en büyük kazançlarından biri olsa da, kısa ömrü de müzik dünyasının en büyük kaybıdır.

Ölümünden bu yana geçen iki asırlık zaman içinde, her kuşak onun eserlerinde bir başka anlam ve güzellik bulmuştur. Eserlerindeki derin anlam ruhlara işledikçe Mozart’ın insanlığa yardımı daha da önem kazanacaktır.

Mozart dinle,

sayfası oluşturarak buna bir nebze de olsa katkımız olursa ne mutlu bize!